YILLARA MEYDAN OKURCASINA KİLİSELER…

Bu hafta birçok Avrupa ülkesindeki olduğu gibi büyük önem arz eden kiliselerinden bahsedelim.

Diğer batılı ülkelerde olduğu gibi şehirlerin birçok noktasında hatta bazı kırsal bölgelerde bile görkemli kiliselere rastlamak mümkün. Bu kiliseler daha içine girmeden yıllarca değişmemiş tarih kokan sokaklarıyla sizi ortaçağ dönemine götürüyor. Bir de bu kiliseler turistik ve trafiğe kapalı noktalarda ise o dönemde olmadığınızı farketmeniz gerçekten zor. Eskiye nazaran kiliselerin ibadet için kullanılma oranı düşük genellikle turistlere hitap edecek şekilde hizmet veriyor bunu farklı dillerdeki tanıtım broşürlerinden ya da hediyelik eşya dükkanlarından anlayabiliriz. Tabi belirli zamanlarda ayinler devam ediyor biz de ziyaretlerimiz sırasında bazılarına denk gelmiştik. Tüm Avrupa’da artan Sekülerizm buraya da yansımış gibiydi birçok genç belki hiç kiliseye gitmemiş hatta zaman zaman Afrikalıların kiliseye daha bağlı olduğuna şahit olmuştum. Diğer bir dikkat çekici nokta ise bildiğim kadarıyla birçok batılı ülkesinde olduğu gibi İngiltere de resmi olarak kiliselere herhangi bir bütçe ayırmıyor. Sanırım kendilerine ait bir üyelik sistemleri var ve masrafları bu şekilde karşılanıyor. Turistlerden de direk giriş ücreti alma söz konusu değildi fakat girişte Donation (bağış) yazılı sandıklara isterseniz belirli bir ücret bırakabiliyorsunuz. Bunu bazen serbest bırakmışlar bazen de 10£ gibi sembolik bir rakam belirlemişler ama vermeseniz de bir problem değil biz birçok yeri hiçbir ücret ödemeden gezmiştik burada gönüllülük esasına uyuyorlar. Kiliselerin içi ise genelde loş, kasvetli bir havaya sahipti. En ince ayrıntısına kadar çizilmiş resimler ve bazen ürpertici olabilen heykeller bizi karşılıyordu .Kiliselerin piskoposluk merkezi olan yani üst idari mekanizması diyebileceğimiz Katedrallerden de bahsetmek gerekirse….Katedrallere bizdeki Külliye veya Medreseler gibi düşünebiliriz bu yapılar Kiliselere göre çok daha büyük bir alanı kaplıyordu ve içlerin bir kilise barındırıyordu elbette.


Fotoğrafta da gördüğünüz yer Wells Katedralinin bahçesi bir başka deyişle mezarlığı da diyebiliriz. Dini olarak pek bir bilgimiz olmasa da burada yatanların Hristiyanlar için önemli kişiler olduğu mezar taşlarından belliydi.
Fotoğrafta da gördüğünüz yer Wells Katedralinin bahçesi bir başka deyişle mezarlığı da diyebiliriz. Dini olarak pek bir bilgimiz olmasa da burada yatanların Hristiyanlar için önemli kişiler olduğu mezar taşlarından belliydi.

Hasan Basri ERGÜN