Toplum Önünde Ne Kadar Varım?

Ahmet Pampal

Toplum önünde veya arkadaşlar arasında konuşmalarda birçok insan kendinden emin bir biçimde konuşmakta zorluk çeker. Bunun birçok nedeni vardır. Belki de dış faktörlerin etkisi yüzünden insanlar toplum içinde konuşmaktan çekinir. Ya da özgüven eksikliği olması ya da amiyane tabirle tabularınızı yıkamamış olmak, insanlarla konuşmalarımızı kötü yönde etkiliyor.


Başkası ne der? Ya konuşursam benimle dalga geçerler mi? Gibi düşünceler Türkiye’deki insanların duygularını kolay bir şekilde ifade edememesine neden oluyor. Bunu kimse birçok insan bunu kabul etmez fakat çevrenin faktörü bizim karakterimize ve yaşantımıza büyük etki ediyor.


Bu sorun beraberinde birçok problem getiriyor. Asosyallik, özgüven eksikliği ya da çeşitli becerilerimizin gelişememesi kendimizi ifade edemememizin getirdiği eksiklikten kaynaklanıyor. Örneğin, üniversite öğrencileri Türkiye’deki yabancı dil sınavlarından (YDS, YÖKDİL) yüksek almalarına rağmen, konuşma kısımlarında afallıyorlar çünkü konuşmaktan çekiniyorlar.


Toplumun önünde hata yapacağım korkusu, utangaçlık ve gerginlik bizim toplum önünde kaliteli bir konuşma yapmamızı engelliyor. Peki bu sorun bizimle doğuştan mı gelir? Hayır! Sosyal ve toplumsal faktörlerin üzerimizdeki etkileri bizim toplum önünde konuşmamamıza neden olur. Ama toplum önümde konuşma sonradan öğrenilebilir ve geliştirilebilir.


Buradan öğrenilmesi gereken ders. Özgüven eksikliğinizin sizi topluluk önünde konuşma yapmanıza engel olmasına izin vermeyin. Tabularınızı yıkın. Kim ne der diye düşünmekten vazgeçin. Şu an duygularınızı anlatmazsanız, belki de dünyayı değiştirecek bir fikri meydana çıkartamayacaksınız. Ya da şiire olan tutkunuz hep içinizde kalacak ve tarihe iz bırakacak şiirler meydana getiremeyeceksiniz


Nasıl konuştuğunuz çok önemlidir. Bu sizin kendinize olan güvenini ve öz saygınızı gösterir. Sizin konuşmalarınızda özgüveninizi göstermeniz, sosyal ve iş yaşamınızdaki ilişkilerinizi geliştirmenizi, amaçlarınıza ve hayallerinize ulaşmanızı sağlar.

Toplum önünde özgüvenli olmak, tonlama, ritim ve sınırlarını bilerek konuşmak insanların diğer insanları etkileyen kişisel süper gücünü oluşturmasını sağlar.

Özsaygı ve özgüvenli bir konuşma yapmak için birçok strateji geliştirilmiştir. Bu stratejileri kullanarak sizde toplum önünde konuşma becerinizi geliştirebilirsiniz. Konuşma becerisini geliştirmek diğer becerileri geliştirmek gibi çaba ve özveri ister. Doğru strateji ve uygulamalarla, bol bol pratik yapmayla ve hatalarından ders çıkararak onları düzeltmeyle bu beceriler geliştirebilir.

Özetleyecek olursak, konuşma becerilerini geliştirmek insanların aile, sosyal ve iş hayatında pozitif etkiler bırakır. Ayrıca konuşma becerileri çift taraflı olarak özgüveninizin de gelişmesini sağlar. Bu becerimizin eksikliği doğuştan gelmez ve sonradan öğrenilebilir bir beceridir. Bunları geliştirmek için birçok strateji bulunur. Gelecek yazımda bu stratejilerin ne olduğundan ve toplum önünde konuşma sırasında ne yapılması gerektiğinden bahsedeceğim. Bu yazımı L. Annaeus Seneca in şu sözüyle bitirmek isterim


‘’Konuşma, insanın göstergesidir.’’

Ahmet Şükrü Pampal


LinkedIn III Twitter III Instagram
2 yorum