TOGG… MERAK EDİLENLER?


Merhaba sarmalco.com okurları, hepinizin bildiği üzere geçtiğimiz aylarda mükemmel bir tanıtım programı ile doğuştan elektrikli olan Türkiye'nin otomobili tanıtıldı. Bu yazımızda sizlere bu araba ile ilgili merak edilen üç temel noktayı açıklamaya çalışacağız. Temel özellikleri neler? Fiyatı ne kadar olacak? Ön siparişler nasıl yapılacak?


Temel Özellikler Neler?

Başlıca temel özelliklerine bakacak olursak:

1-Yol tutuş özellikleri iyileştirilen yerli otomobilde ağırlık dağılımını dengede tutmak için batarya tabana yerleştirilmiştir. Ön ve arka kısımdaki elektrik motorlarıyla yerli otomobilin 4x4 sistemine sahip olacak ve zorlu yollarda üst düzey performans sunacak olan yerli otomobil çekiş sistemi ve yerden yüksek yapısıyla şık bir görünüme sahip.


2-500 km menzile sahip olan yerli otomobil 30 dakikada şarj edilebilecek.


3- Boyutu ve modern tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken yerli otomobil TOGG, kendi sınıfındaki araçlara göre çok iyi özelliklere sahip. 5 kişi için rahat yolculuk sunacak yerli otomobil TOGG'un bagaj hacmi 500 litre.


4-En dikkat çeken özelliklerden biri de kokpiti boydan boya sarmalayan geniş bir led ekran ile günümüz tasarımına uygun olarak tasarlanmıştır ayrıca bu ekranda navigasyon hizmeti sunacak olan yerli otomobil otonom kullanıma uygundur.


5-Yerli otomobilimiz TOGG, mavi LED iç aydınlatma ışıkları, üç kollu deri kaplı direksiyon simidi, sürücü odaklı kokpit tasarımı, şık havalandırma ızgaraları, geniş gösterge tablosu ve ikinci bilgi ekranı, 10 inç ve üstü sınıfının en geniş dokunmatik bilgi ekranı, küçük ve şık tasarlanmış metal kumanda kolu, yumuşak, kalite hissini yaşatan kaplamaları ve deri koltukları ile rakiplerini kıskandıracak iç dizayna sahiptir.


6-Hız tutkunları için önemli bir detay olan 0-100 değeri 4,8 saniye olan otomobil bu konuda da cidden iddialı.


7-Yerli otomobil sürekli merkeze bağlı olacak ve bazı sistem güncellemelerini sürücüye bile hissettirmeden yapabilecek.


8-Trafik sıkıştığında kendiliğinden durup kalkabilecek.Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Fiyatı ile ilgili birçok söylenti var 150.000 TL, 200.000 TL, 300.000 TL gibi fiyatlar havalarda uçuşuyor ama bundan iki yıl sonrası için fiyat vermek hiç doğru olmaz ve bu konuda TOGG CEO'su Mehmet Gürcan Karakaş "2 sene sonrası için fiyat vermek doğru olmaz. Bu otomobil kimden pazar payı alır diye düşünüp ona göre fiyat belirlenecektir.” Açıklamasını yaptı ve arabanın fiyatı ne kadar olacak konusu 2 yıllığına kapandı gibi duruyor.


Ön Siparişler Nasıl Olacak?

Birçok kişi şimdiden aracı almak için sıraya girdi bile ve bu duruma bakılırsa birkaç yıl yerli otomobilde sıra olacağa benziyor. Ayrıca TOGG bu konuda şu açıklamayı yaptı. "Ön sipariş talebinde bulunmak isteyen kişi ve kurumların TOGG tarafından yapılacak resmi açıklamaları takip etmesini önemle rica ederiz."

Sonuca bakacak olursak çok geç kalınmış bir hamle ama elektrikli olarak piyasaya girerek piyasayı yakaladık diyebiliriz. Emeği geçen herkese başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere bir teşekkürü borç biliriz.


https://togg.com.tr


Esen kalın.


Resul DENİZ