Nasa’ya Çağrı

Nasa’ya Çağrı


Rusya’dan Nasa’ya “Ay’ı birlikte keşfedelim çağrısı”


Merhaba sarmalco.com okurları, bu yazımızda sizlere Ay’ın keşfi hakkında Rusya’nın NASA’ya yapmış olduğu çağrıdan bahsedeceğiz.Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’yle (NASA) işbirliği çağrısında bulunarak, Ay’dan toprak örnekleri toplamak istediklerini duyurdu ve bu yolla alınacak toprak örnekleriyle Ay’ın nasıl oluştuğuna ışık tutmak istediklerini açıkladılar. Rusya’nın bu çağrısına NASA ne cevap verir bilemeyiz ama uzayın en büyük iki rakibi bu konuda anlaşırlarsa Dünyamız, Ay hakkında daha büyük bilgilere ulaşabilir.


Şimdi gelelim Ay’ın oluşumuna ilişkin ortaya atılmış iki büyük teoriye. Gezegenimizde Dünya'nın tek uydusu olan Ay’ın oluşumuna ilişkin iki adet güçlü teori bulunuyor. Birincisi, Dünya’nın başka bir gezegenle çarpışarak Ay’ın oluşması teorisini savunan ABD’li bilim insanları. İkincisi, Ay’ın, Dünya ile birlikte oluştuğu teorisini destekleyen Rus bilim insanları.

Her alanda birbirleriyle büyük rekabet içinde olan bu iki devlet, bu konuda da bir rekabete girerse ki girmesi muhtemel , kaybeden yine Dünya olacaktır.


Referans:

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/rusyadan-nasaya-cagri-ayi-birlikte-kesfedelim,QHgtOA9Z5UaS1tFJaDjMpg