Motosiklete Başlamak

***Bu yazıda “motosiklet” “iki tekerlek” ve “araba” “dört tekerlek” olarak ifade edilmiştir.


Gün geçmiyor ki motosiklet kullanımı Türkiye’de hatta dünyada artmasın. Bu artış tabii ki de güzel bir şey. Biz motosikletçiler olarak motosiklet kullanımının yaygınlaşmasını gönülden isteriz. Neden camiamıza daha fazla insan kazandırmak isteriz kısaca ondan bahsedeyim.


İki tekerlekli olarak yola çıktığınız ilk andan itibaren tehlikeler ard arda üstünüze gelir. Henüz ana yola varmamışken sokak arasından bir dört tekerlekli aniden önünüzü kesebilir, kapı açabilir, sizi sıkıştırabilir ve hatta üzerinize sürebilir. Üstüne üstlük camdan kafayı çıkartıp bir güzel de küfürü savurur. Sonra siz kızarsınız ve adamın yanına gidersiniz. Sonra ne mi olur?? Şamatayı seyre koyuluruz ellerimizde çekirdekler.. İşte bu gibi olaylarla karşılaştığımız zaman her iki tekerlekli karşı tarafın empati yapmasını ve anlayışlı olmasını ister. Bu sebepten ne kadar çok iki tekerlekli olursa o kadar çok empati yapacak insan ortaya çıkacaktır. Dolayısıyla biz iki tekerlekliler her daim camiaya katılacak insanları destekler ve onlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.


Şimdi gelelim motosiklete yani iki tekere başlama konusuna. Şimdi öyle “Hadi abi sar bana şunu da başlayalım motora” diye başlanmaz. Öncelikle bir “ehliyete” ihtiyacınız var ve maalesef ehliyetlerimiz dört tekerlek ehliyetine göre farklıdır. Yani tek tip ehliyet sınıfı söz konusu değildir. Peki nedir bu ehliyet sınıfları?


1-A sınıfı Ehliyet


Bu sınıfta her tip motosikleti “cc” yani silindir farkı olmaksızın sürebilirsiniz.


1 -A sınıfı Ehliyet


Bu sınıfta 11 kw kadar ve “cc” yani silindir hacmi maksimum 125cc olan motosikletleri

kullanabilirsiniz.


3- A2 sınıfı Ehliyet


Bu sınıfta ise 35 kw kadar olan her tip motosikleti sürebilirsiniz. Bunlar genelde 250cc ve 500cc arası olan motosikletlerdir.


Ehliyetinizi aldınız ve ilk motorunuzu almayı kafa koydunuz. O zaman şimdi de motosiklet modellerini tanımamız gerekmektedir.


SCOOTER


Eğer şehir içerisinde kullanayım, konforu olsun, gazı açayım gitsin, debriyaj vites mites beni uğraştırmasın diyorsanız “Scooter” tam size göre. Tabii bu modellerle de uzun seyahatlere çıkılabildiğini unutmayın.


RACINGYok ben ara gaz vermek, otobana çıkıp biraz hız yapmak ve tabii olmazsa olmaz sesi ile dikkatleri üzerime çekmek istiyorum derseniz kesinlikle gitmeniz gereken adres “Racing” modellerdir.


TOURING


Ben "racing" insanı değilim, benim olayım kamp, gezmek, yol yapmak diyorsanız “Touring” modeller ihtiyacınızı karşılayacaktır.


CROSS


Ben gezerim ama dağda bayırda ya da çamur, toprak demeden tepeleri aşmayı severim derseniz de “Cross” motorlar tam aradığınız cinstendir. Lakin şunu belirtmekte fayda var; bu motorların kullanma biçimi diğer tip motorlara göre tamamen farklıdır. Eğitimini almanızı tavsiye ederim.


CHOPPER


Abi ben deri ceketimi giyerim, bilekliğimi takarım Sons of Anarchy gibi ortalıkta dolanırım derseniz de “Chopper veya Cruiser” tarzı motosikletler tam size göredir. Bir de bu tarz motosikletlerin “custom” dediğimiz cinsleri vardır ki adından da anlaşılacağı üzere yeniden düzenlenmiş motorlardır ve bazıları mükemmeldir.


NAKED


Bu kadar motosiklet modeli mi vardı ya diyebilirsiniz. Ama durun daha son bir modelimiz daha var ki ne racing ne de touring’ dir kendileri. Biz onlara “Naked” model diyoruz. Nacizane benim motosikletim de bu modeldendir. Bu modelde rüzgarla aranıza hiçbir şey girmez. Ayrıca çok kıvrak bir modeldir. Şehir içinde trafiksizliği garanti eder.


Aklınıza şöyle bir soru gelmiş olabilir; “Ben touring almak istiyorum, illa şehir dışında mı sürmem gerekiyor ya da ben racing model almak istiyorum şehir dışına seyahat edemez miyim? Tabii ki alabilir ve istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Fakat bizim burada ayrım yapmamızın en temel sebeplerinden bir tanesi konfor ve kullanım amacı. Touring model gezi için üretilmiş bir motor olduğundan rahat rahat gezebilirsiniz ama racing modelde o kadar da rahat edemeyebilirsiniz.


Eveeet.. Artık motosiklet modellerini de bildiğinize göre size en uygun olan bir modelle motosiklet dünyasına giriş yapabilirsiniz efenim şimdiden hayırlı olsun.


Unutmayın!


Motosiklet tehlikeli değildir. Tehlikeli olan biz insanlarız. Eğer kurallara uyar trafiği tehlikeye atmadan sürerseniz tehlikeyi minimuma indirirsiniz. Tekeriniz düz bassın.

Aklınız başınızda, kaskınız da her daim başınızda olsun!

--By Ratel

1 yorum

©2020 sarmalco.com || Yavuz tarafından hazırlanmıştır. || Her hakkı saklıdır.