Kodlamanın Üç Temel Unsuru


Kodlamayı öğrenmede sihirli bir durum yok esasında. Elimizde üç maddelik yönerge var ve sadece bunların uygulanmasıyla birçok programlama dilinde uzman olunabilir.

1- Az ama öz

2- Uygulama

3- Öğrenmeye Devam Et

AZ AMA ÖZ

Yemeğini küçük parçalar halinde ye ki miden rahat sindirsin. Aynen sindirim sistemindeki durum gibi burada da ufaktan başlamalıyız. Kodlamaya sıfırdan başlıyorsanız Python, Ruby veya C# dillerinden birisini size tavsiye edebilirim. Tabii bu dillerin kullanıldığı alanlar var ama konumuz o değil.. HTML(kendisi bir yazılım dili değildir), CSS, Apache, IIS, AWS vb. dillerini ise geçiniz çünkü “nasıl kodlayacağınızı öğrenmek istiyorsunuz” dolayısıyla PROGRAM yazmayı öğreneceksiniz. Bu diller için faydalanabileceğiniz çok sayıda giriş seviyesinde kitaplar ve web siteleri mevcut, özellikle Youtube ve Udemy, buralardan başlayın. Frameworks, veritabanları, biçimlendirme dilleri ve sanal ortamları öğrenilecekler listenizin ilk sıralarına eklerseniz muhtemelen kafanız patlayacaktır. Bunları sonraya bırakın. Unutmayın:

Bir itfaiye hortumundan su içemezsiniz, sadece sırılsıklam olursunuz.

UYGULAMA (pratik)


Diyelim ki C#(sharp diye okunur) dilini öğrenmeye karar verdiniz. Bu dil ile birçok küçük programlar yazın. Gerçekten, 10 veya daha fazla kod satırı ile sağlam temel oluştuğuna kanaat getirdiğiniz sayıda program yazın. Her biri çok basit bir şey yapmalı, mesela öğrenci notlarının ortalamasını almasını sağlayacak bir program yazabilirsiniz veya hesap makinesi, ekrandaki görüntüyü yakalama oyunu, mayın tarlası vb gibi basit formlar üretebilirsiniz.

Tipik başlangıç kitaplarında, üzerinde çalışabileceğiniz çok sayıda program vardır. En önemli kural bu programları kesinlikle ve kesinlikle kendiniz yazmalısınız. Gerekirse kitaptan bakarak yazın, kopya çekin ama her gün tekrar edin ta ki o kutlu âna kadar yani o programı yardımsız yazabildiğiniz zamana kadar. Önemli olan sürekli yazmak. Unutmayın:

Sadece okuyarak programlamayı öğrenemezsiniz!

Amaç, boş bir editör sayfasıyla başlayabilmeli ve kimseden veya hiçbir yerden yardım almadan anlamlı bir şey yapan bir program yazabilmektir.


ÖĞRENMEYE DEVAM ET

İlk programlarınızı oluşturdunuz. Tahmin edin ne oldu ? Programlamayı öğrendiniz. TEBRİKLER.. Başarılı oldunuz çünkü kendinizi bir şeyi öğrenmeye odakladınız. Bundan sonra yapmanız gereken sürekli okumak, araştırmak, alıştırma yapmaktır ve ayrıca unutmayın bu sektör her gün çok hızlı bir şekilde gelişip ilerlemektedir. Dolayısıyla kendinizi ve bilgilerinizi GÜNCEL TUTUN!


Yazımı kulağınıza küpe etmeniz gereken bir sözle sonlandırıyorum:

Öğrenmeye Devam Et aşamasında çok zaman geçireceğinizi bilin. Çünkü bu kısmın bir sonu yoktur.”

©2020 sarmalco.com || Yavuz tarafından hazırlanmıştır. || Her hakkı saklıdır.