Instagram'da Etkileşim Alma Yolları

Instagram’ın son yıllarda değişen algoritmasından dolayı işletme hesaplarının etkileşim alması, müşteri bulması ve geniş kitlelere ulaşma yolları daha da zorlaşmıştır. Dahası, bir şekilde etkileşim alsalar bile, Instagram kuralları ve algoritması; alınan etkileşim, beğeni, yorum vs. gibi interaktifleri sıkı şekilde denetleyip herhangi bir hile veya kurallara aykırı davranış olup olmadığını kontrol ediyor. Bu yazımda, bu denetim algoritmalarının işleyişini anlatıp, ceza veya sayfa kapatma cezası almadan nasıl geniş kitlelere ulaşacağınızdan bahsedeceğim.


Instagram’da etkileşim alabilmek ve diğer insanların da sizin sayfanızdan haberdar olabilmesi için dört temel faktör vardır. Bunlar; takipçi, beğeni, yorum ve kaydet alabilmektir. Bir önem sırası yapacak olursak sizi rakiplerinizden bir adım öteye taşıyacak en etkili faktör gönderilerinize kaydet alabilmektir. Nedir bu kaydet butonu? Instagram'ın son yıllardaki güncellemeleriyle hayatımıza girmiş olan bu buton, insanların beğendiği ve bir kenarda saklamak istediği gönderileri depoladığı bir ‘saklama’ butonudur aslında. Bu araştırmamı daha derin ve doğru gözlemleyebilmek için Instagram'da ürün satışı yapan “LaRosa Butik” sayfasının yöneticisi ile üç aya yakın bir süre beraber çalıştık ve sayfa verilerini beraber inceledik. Bu sayede bu önemli dört temel faktörün önemini yerinde gözlemledim. Küçük bir butik sayfasıyken şuan dünyanın her yerinden siparişler alan bu butiğin üç ay gibi kısa bir sürede nasıl geliştiğini sizlere aktararak yazıma devam edeceğim. İkinci sırada ise gönderilerinize kısa süre içerisinde çok beğeni aldırmak geliyor. İlerleyen bölümlerde bunu da nasıl yapacağınızdan bahsedeceğim. Geri kalan faktörleri de yorum almak ve takipçi olarak sıralayabiliriz. Neden takipçiyi son sıraya koyduğumu soracak olursanız, araştırmamın başından sonuna kadar yaklaşık dört yüz işletme hesabını profil profil inceledim ve az takipçisi olan sayfaların bile çok satış yaptığını gördüm. Örneğin 1000-2000 aralığında takipçisi olan sayfalar bile gönderilerine aldıkları 400-500 ve yorumlar sayesinde geniş kitlelere ulaşabiliyor.

Temel etkileşim yollarında başarılı olabilmek için birkaç stratejiden bahsetmek istiyorum. Instagram’da işletme hesapları birbirlerini destekleyerek yükselmenin bir yolunu çoktan bulmuşlar bile. Kaydet, beğeni, yorum ve takipçi kazanmak için sizin gibi uğraşan diğer sayfalar bir araya gelerek Instagram grupları oluşturuyorlar. Kaydet alma grupları, beğeni alma grupları, yorum grupları ve takipçi kazanma grupları diye dört ana başlıkta bu grupları sayabiliriz. Kaydet grubunu anlatarak başlıyayım. Sizin gibi işletme hesapları her ne satarlarsa satsınlar bir araya gelerek grup oluşturuyorlar ve gün içerisinde paylaştıkları ürün gönderilerini bu gruplarda da paylaşarak üyelerden gönderiyi kaydetmelerini talep etmektedir. Aslında her grubun kuralları vardır ve kontrol eden insanlar vardır. Örneğin siz çok güzel el yapımı bir bebek yaptınız ve bunu paylaştınız. Ardından bu fotoğrafı kaydet grubundaki arkadaşlarınızla da paylaşırsanız onlar sizin gönderinize sosyal medya deyimiyle ‘ kaydet atacaklardır’. Instagram'da başka insanların önüne çıkabilmenin ve sayfanızı reklamsız büyütmek için kaydet almanız çok önemlidir. İnsanların sizin fotoğraflarınıza veya videolarınıza kaydet atması için öncelikle böyle gruplara üye olabilir veya kendi grubunuzu oluşturup başka sayfaları davet edebilirsiniz.


Yine diğer etkileşim dinamiklerinden de fazlasıyla faydalanmak için bu yolu kullanabilirsiniz. Instagram'da sayısız beğeni, yorum ve takipçi grupları bulunmaktadır. Kısaca hepsinin mantığı aynıdır. Örneğin beğeni grubuna girdiniz diyelim. Her grubun kendi içerisinde kuralları oluyor, benim tecrübe ettiğim bir grupta günlük iki gönderi atma sınırı vardı. İki gönderi paylaştınız, ardından bu gönderileri beğeni grubunuza da atıyorsunuz ve gruptaki herkes gönderinizi beğeniyor. Böylelikle takipçi sayınız düşük bile olsa fotoğraflarınız, videolarınız çok beğeni alabilir. Ne kadar çok grupta bulunursanız o kadar çok beğeni alırsınız. Her akşam grup yöneticileri tarafından beğeni yapıp yapmadığınız kontrol edilir böylece adaletli bir grup ortamı sağlanır. Yorum ve takipçi grupları için de sistem böyle işlemektedir. Siz yorum atarsanız, onlarda size yorum atarlar ve dışarıdan bakan birisi sayfanızdaki ürünlerin başkaları tarafından beğenildiğini, çok sevildiğini düşünüp sipariş verebilir.

Bir başka etkili etkileşim alma yolu ise, belki de en etkilisi, beğeni, kaydet ve takipçi etkinliklerine katılmak. Nedir bu etkinlikler diyecek olursanız, genelde çok takipçili işletme hesapları neredeyse her gün bu etkinlikleri düzenlerler ve katılmak hiçte zor veya karmaşık değildir. Büyük sayfalar öncelikle haber verici nitelikte bir gönderi paylaşıyorlar ve mesela sizlere diyorlar ki: “ saat 15.00’da beğeni etkinliği olacaktır. Etkinlik için bir şifre paylaşacağız bu şifreyi saat 15.00’da bu gönderinin altında bulabilirsiniz.” Evet bir şifre yani bir etiket paylaşırlar. Örneğin #larosa1500 gibi. Siz bu etiketi alıp kendi fotoğrafınızın altına yorum olarak atarsanız, etkinliğe katılmış olursunuz. Aslında bu etiketler bir havuz oluşturur. Aynı etiketi veya şifreyi paylaşan insanların gönderileri bir arada birikir, etikete tıklarsanız bir sayfa açılır ve sizin gibi etkinliğe katılan herkesin gönderileri orada çıkar. Onlar sizin gönderilerinizi beğenirken siz de onların gönderilerini beğenirsiniz. Ve böylece sadece bir etkinlikte bile fazladan 100-150 arası beğeni alabilirsiniz. Aynı durum takipçi ve kaydet etkinlikleri için de geçerli. Beğenileri kontrol eden insanlar vardır ve başkalarının gönderilerini beğenmeyenleri tespit edip diğer sayfalardan sizi ‘spam’lamalarını isteyebilirler. Sayfanız spam yerse etkileşiminiz düşer ve belki sayfanız kapanır. Takipçi ve kaydet için çok sıkı bir takip sistemi maalesef bulunmuyor.


Bu etkinliklerde hatta genel olarak hesap yönetirken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Instagram işletme hesaplarına engel atmaya çok müsait bir uygulamadır. Instagram size engel verirse, etkileşiminiz çok düşer, gönderi beğenemezsiniz, yorum yapamazsınız , etkinlik ve gruplara katılamazsınız. Bu engellemelerden kaçınmak için öncelikle aceleci olmayacaksınız. Benim nacizane tavsiyem, beğeni yaparken hızlı hızlı yapmayın, birilerini takip ederken veya takipten çıkarken hızlı hızlı yapmayın, yorum atarken arka arkaya birden fazla yorumu sıralamayın, doğrudan mesaj atarken bile aynı mesajları tekrar tekrar göndermeyin! Instagram algoritması bütün bunları kolaylıkla tespit edebiliyor. Hızlı hızlı yapılan beğeni, yorum, takip size bir şey kazandırmayacaktır. Mesela bir etkinliğe katıldınız ve beğenmeniz gereken yüz gönderi var. İki fotoğraf arasında beğenme süreniz minimum 3-4 saniye olmalıdır. Aslında sizin hızlı işlem yapmanızı sağlayan şey etkileşim sayınızdır. Başkaları sizin profilinizi çok ziyaret edip, gönderilerinize çok beğeni, kaydet ve yorum atıyorsa böyle bir süre kuralı yoktur ama siz yeni başlayan işletmeler için böyle bir kural maalesef ki mevcuttur. Diyelim ki etkileşiminiz az, o zaman bunlar çok önemli detaylardır çünkü Instagram hile kullandığınızı düşünebilir ki genelde böyle uyarılar verir. Zaten hile işlerine sakın bulaşmayın bir işe yaramadıkları gibi sayfanızın kapanmasına neden olabilirler. Birilerini takip ederken dahi yavaş olmalısınız, işletme hesaplarını büyütmek zahmetli ve zaman isteyen bir iştir. Günde minimum 2-3 saatinizi ayırmalı ve sabırlı olmalısınız. Bir gönderinizin çok insana ulaşması için ufak bir detay daha vardır o da; beğenileri, kaydetleri ve yorumları hızlı hızlı toplamaktır. Bir etkinliğe girmeden kısa bir süre önce bir gönderi paylaşın (özellikle akşam saat 21.00’dan sonra çünkü bu vakitlerde daha çok etkileşim getirdiği düşünülüyor.) ve o gönderinizle etkinliğe katılın veya o gönderiyi hemen gruplarınızda paylaşın ki seri şekilde etkileşim kazansın. Dün paylaştığınız bir fotoğraf ile etkileşim alma ihtimaliniz daha düşüktür.


Bu yolları izleyerek işletme hayatına başlayan LaRosa Butik sayfası şuan normal düzeninde satışlar yapabilmekte ve haftalık etkileşim sayısı ortalama 2000 ile 3000 arasındadır ve ‘gerçek’ insanlardan oluşmaktadır. Para kazanmak istiyorsanız bu yolları önemle takip etmelisiniz, bir dip not olarak satış yaptıktan sonra müşteri memnuniyetlerini geri dönüş olarak alıp sayfanızda paylaşıp başka insanların da güvenini kazanabilirsiniz.


Değişen algoritması her ne kadar katı kurallar koysa da çoğu işletme bunları aşmanın yolunu buldular ve ticaret hayatlarına bu yollarla devam ediyorlar. Yukarıda verdiğim ipuçlarını takip ederek siz de başarıya ulaşmak için sağlam bir adım atabilirsiniz. Oyunun kuralları bunlar ise bunlara göre hareket etmek zorundasınız ve kurallara uyarsanız Instagram sizi etkileşimsiz bırakmayacaktır.