DOST MUSUN ? DÜŞMAN MISIN ?


Bugün insanoğlunun yapabildikleri yıllar önce hayal ettiklerinin çok üstünde fakat belli alanlarda da ancak eskileri taklit ederek çağı yakalıyoruz diyebiliriz . Şöyle basit bir kıyasla eskiden günlük hayatın parçası olan birçok araç şuanda lüks olarak hayatımıza girmiş durumda. Örneğin at hemen hemen herkesin sahip olabileceği basit bir ulaşım aracıyken günümüzde şehir hayatının koşuşturmasından sıyrılma fırsatı olan bazı insanların yapabileceği bir aktivite olarak hayatımızda veya Paleolitik Çağ’da yaşayan insanların günlük hayatı şuanda bize kamp&outdoor aktivitesi olarak lanse ediliyor ve bu basit aletler birçok lüks marka tarafından yüksek fiyatlara satılabiliyor. Tarımın başladığı ve hayvanların evcilleştirildiği Neolitik Çağ bize hobi bahçesi adı altında binlerce liraya satılabiliyor.Yumurta 75 kuruş iken başına köy gelince 1,5 lira oluyor. Buradan şöyle bir yorum getirebiliriz acaba gerçekten hep ileriye mi gidiyoruz ya da gitmeli miyiz?


Teknoloji her geçen gün gelişiyor fakat belli konularda yeterli önlem alınamaması bazı felaketlerin de habercisi . Hastalıkların artması, insanların ömrünün kısalması bunun bir sonucu olarak görülebilir. Bu süreç tabi ki bir anda değil de uzun zamanda gerçekleşen olayların sonucunda şekillendi diyebiliriz.Peki bundan sonra neler öngörülebilir.Mesela şuanda birçok popüler inşaat şirketi farklı bölgelerde faaliyetlerini sürdürüyor ve insanoğlunun hayal bile edemeyeceği büyüklükte yapılar inşa edilebiliyor. Örneğin özellikle şehir merkezlerine inşa edilen gökdelenler genellikle orta gelirli insanlar tarafından kullanılıyor fakat yakın bir gelecekte gökdelen inşa eden şirketler yerini gökdelenlerin yıkım şirketlerine bırakabilir mi?


Son zamanlar gitgide popülerleşen tersine göç akımı da bunların bir ispatı değil mi? Şehir hayatının bunalımlarından ve bitmek bilmeyen problemlerinden yorulan insanların doğayla iç içe olma hayaliyle çıktıkları yer değiştirme hareketi bu. İnsanların bu hataları yıllardır devam ediyor ve tek sonucu gündemdeki salgın hastalık değil elbette fakat Covid-19’un bazı şeyler için milat olacağı hemen hemen herkesin ortak düşüncesi denilebilir. Çünkü uzun zamandan beri insanlık ilk kez doğayı bu kadar yalnız bıraktı ve doğayı kendi haline bıraktığımız zaman ne kadar kısa sürede kendini yenilediğini hep birlikte görmüş olduk. Herkes rastlamıştır İstanbul’dan Everest görüldü gibi esprilere bu kadarı abartı olsa da İstanbul’dan Uludağ görüldüğü doğruydu elbette .Kocaeli’de mutlu mutlu yüzen yunusları da...Diğer bir açıdan bakarsak da insanlar AVM’den aldığı ürünün mahalle bakkalında olduğunu öğrendi kimi insanlar ise mahallesinde bakkal olduğunu….Veya binlerce lira harcamadan da mutlu bir yuva kurulabileceğini…Aslında uzun bir süre kıyafet alışverişi yapmadan da yaşanabileceğini…Çöp atmanın ne kadar özgürce bir eylem olduğunu…Daha kötü felaketler kapımıza gelmeden yaşanan olaylardan ders çıkarmamız dileğiyle.


-- HASAN BASRİ ERGÜN