Dark WebDark Web Nedir ve Nasıl Çalışır?


Dark Web, internetin loş ışıklı kuzeni değil, aslında modern internetin arama motorları tarafından endekslenmemiş kısmıdır. Muhtemelen Dark Web’in bir suç etkinliği alanı olduğunu düşünüyorsunuz ve evet kesinlikle haklısınız. Dark Web’in içeriğini sınıflandıran son çalışmalara göre, sitelerin % 57'si yasa dışı materyal barındırıyor.


Dark Web'de Ne Yapabilirsiniz?


Dark Web'de, yerel bakkalınızda alamadığınız kredi kartı numaraları, uyuşturucu, silah, sahte para, hatta hackleme yazılımı gibi her türlü şeyi satın alabilirsiniz. Özellikle, 3000 $' lık ürünleri 600 $’a satın alabilirsiniz. Peki ya ömür boyu Netflix hesabına ne dersiniz ve sadece 6$ ‘a?

Dark Web internetin yasa dışı faaliyetler için olan kısmıdır ancak meşru siteler de barındırır. Dark Web' deki siteler yasa dışı olmak zorunda değildir ... sadece yarısından fazlası öyledir.

Peki, Dark Web’ e nasıl erişiriz? Tabii ki karanlık bir web tarayıcısına ihtiyacınız var. Bu tarz tarayıcılar anonimleştirici tarayıcı olarak bilinir. En yaygın olanı “Tor” olarak adlandırılan web tarayıcıdır.Dark Web'e nasıl erişilir?


Tor tarayıcı, internet kullanımınızı dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar tarafından çalıştırılan bir dizi proxy sunucusu aracılığıyla yönlendirir. Bu işlem IP adresinizi tanınmaz ve izlenemez kılar.(Siz yine de pek güvenmeyin IP’nizi saklayın) Bu tarayıcı temelde bir internet kara büyüsüdür, ama aynı zamanda çok çok yavaştır.


Dark Web’e girdiniz güzel ama neyi nerede nasıl arayacaksınız ? İşte tam bu noktada bir Dark Web arama motoruna ihtiyacınız olacak ! En büyük ve en meşhur Dark Web arama motorlarından biri “Grams”tır, ancak Dark Web için kullanmak isteyebileceğiniz bağlantı linkleri listesi sağlayan "Hidden Wiki" gibi siteleri de kullanabilirsiniz.


Dark Web'de web sitelerini bulduğunuzda nasıl bir şeyle karşılaşabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Temel olarak web'deki diğer sitelere benziyorlar ancak “.com” ile bitmek yerine “.onion” ile bitiyorlar. Çok mantıklı bir açıklaması tabii ki var, Shrek'in dediği gibi, "Soğanların katmanları vardır" ve tabii ki Dark Web’in de öyle...


Tabii ki hayır, esasında bu “.onion” uzatması Tor ağı tarafından erişilebilen gizli bir hizmeti tanımlayan üst düzey bir alandır. Belki de bu uzatmayı yaratan kişi soğandan hoşlanıyordu bunu bilemeyiz.


Dark Web’e giriş yaptınız ve uzun araştırmalar sonra almak istediğiniz hizmeti buldunuz. Peki o zaman almak istediğiniz hizmeti nasıl satın alırsınız ? Muhtemelen orada kaptırmak isteyebileceğiniz bir kredi kartınız yoktur. İşte bu yüzden biraz kripto para birimine ihtiyacınız olacak ki bu da genellikle Bitcoin olacaktır.Bu para birimini mutlaka duymuşsunuzdur. Temel olarak alıcıdan satıcıya iz bırakmadan Dark Web sitelerinde güvenli para transferine izin verir. Bitcoin ile Dark Web’den hemen hemen her şeyi satın alabilirsiniz.


Dark Web’in sizi şaşırtmayacağı bir özelliğe gelirsek, burada barınan ticaret sitelerinde derecelendirme ve incelemeler vardır. Ancak, bu derecelendirme veya incelemelerin bir önemi yoktur çünkü her şey anonimdir ve en güvenilir görünen satıcılar bile paranızla kaçabilir.


Bütün bu anlatılanlar her gün Dark Web’de gerçekleşen bazı yasa dışı şeylerdir ancak Dark Web’in kendisi aslında yasa dışı değildir. Esasında, Amerikan hükümetinin Dark Web’in oluşturulmasında ve finanse edilmesinde büyük bir payı vardır. Nitekim bu muhteşem icadı ortaya çıkaran kurum ABD'nin kendisidir...


--by Ratel

©2020 sarmalco.com || Yavuz tarafından hazırlanmıştır. || Her hakkı saklıdır.