Covid-19(Korona Virüs)

Türkiye Covid-19’a Karşı Nasıl Etkili Mücadele Edebildi?


Merhabalar sarmalco.com okurları, hepinizin bildiği üzere zor zamanlardan geçiyoruz. Covid-19(korona virüs) tüm dünyayı etkisi altına aldı fakat Türkiye diğer ülkelere nazaran şuan için bu pandemiden daha az etkilendi diyebiliriz. Bu yazımızda Türkiye’nin daha az etkilenmesinin sebeplerini açıklamaya çalışacağım.


Bunun en önemli sebeplerinden biri devletimizin Covid-19’u ciddiye alıp daha erken önlemler almasıdır. Tabi ki bu önlemler daha da erken alınabilirdi fakat Türkiye diğer ülkelere göre bir hayli erken davranmıştır. Örneğin henüz ülkemizde bu pandemi görülmeden tedavide kullanılan gerekli ilaçların stoğu yapılmıştır. Diğer ülkelerin ilk etapta ilaç sıkıntısı çektiğini düşünürsek bu erken davranış bize çok şey kazandırdı haliyle. Bu ve benzeri önlemlerin alınmasındaki en büyük etkin etken hiç şüphesiz bu pandeminin bilim kurulu tarafından koordine edilmesidir. Devletimiz ilk olarak bilim kurulunu oluşturarak virüsle mücadelenin beyin takımını oluşturmuştur. Alanında uzman kişilerin oluşturduğu bilim kurulu gerekli tavsiye kararlarını vererek mücadeleye yön vermişlerdir.


Diğer bir önemli sebep ise hiç şüphesiz son yıllarda yapılan sağlık yatırımlarıdır. Türkiye yaptığı sağlık yatırımları ile dünyanın sayılı ülkeleri arasındadır. Son yıllarda yapılan Şehir Hastaneleri ile normal hasta yatağı ve yoğun bakım hasta yatağı sayısında büyük artış olmuştur ve bu, virüsle mücadelede elimizi güçlendirmiştir. Koskoca ülkeler yetersizlikten dolayı genç hastaları yaşlı hastalara tercih ederek yaşlı vatandaşlarını ölüme terk ederken bizim Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca "Lütfen evde beklemeyin, biz Amerika değiliz, biz İngiltere değiliz, biz Almanya değiliz" diyerek belirtisi olan vatandaşlarımızı hastanelere çağırmıştır. Halkına güven veren bu özgüvenli konuşmalar yıllardan beridir süre gelen sağlık yatırımlarının bize sunduğu meyvelerdir. Ayrıca ortak bir çalışma grubuyla yerli solunum cihazının çok kısa sürede üretilip hizmete sunulmasına hatta ihracatının yapılmasına öncülük eden Selçuk Bayraktar’ı unutmamak gerekir.


Daha birçok sebep vardır tabi ki fakat son olarak bahsetmek istediğim ve bana göre en önemli sebep halkımızın birlik olunca nasıl yitesiye mücadele ettiğidir. Elbette birlik olurken köstek olan çürük elmalar da yok değildir fakat bu çürük elmaların sayısı da genele bakınca çok azdır.


Bu blog yazımızda siz değerli Sarmalco okurlarına Türkiye’nin Covid-19’a karşı nasıl etkili mücadele edebildiğinden bahsetmiş olduk. Umarım bu blog yazısı sizlere faydalı olmuştur. Esen kalın...


“Gecenin en karanlık anı, şafak sökmeden az önceki andır.”