COVID - 19

"Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah'tan yardım dileyin. Şüphe yok ki, Allah sabredenlerle beraberdir."( BAKARA,153)

Merhabalar sarmalco.com okurları, hepimizin bildiği üzere bir süredir tüm dünya olarak Covid-19 salgını ile uğraşmaktayız. Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza gelişmiş diyebileceğimiz bazı ülkeler ile kendi ülkemiz arasındaki istatistikleri karşılaştırmaya çalışacağım.


Öncelikle günlük test sayılarıyla başlamak isterim . Mesela Fransa. Fransa'da ilk vaka görülme tarihini 25 Ocak olarak bilmekteyiz ve 2 Nisana kadar 69 günde toplam 224.254 test yapılmış yani gün başına 3250 gibi bir test sayısı çıkıyor. Elbette gün geçtikçe günlük test sayıları artıyor fakat bu değerler Fransa'nın olayı bir hayli geç fark ettiğini gösteriyor. Şimdi de ABD'nin test sayılarına bakalım ABD'de ilk vaka 30 Ocak tarihinde bildirildi ve 2 Nisan Tarihine kadar 64 günde toplam 1.329.660 test yapılmış. Nüfus olarak Türkiye'den 4 kat büyük olan süper güç ABD günlük ortalama 20.775 test sayısı ile sayı olarak büyük gözükse de nüfus ile oranladığımızda oran olarak Türkiye'ye göre daha az test yapmış gözüküyor . Türkiye'de ilk vaka 10 Mart tarihinde bildirildi ve 2 Nisana kadar 24 günde toplam 181.445 test yapılmış yani bu da günlük ortalama 7.560 test yapar. Bu test sayısı Fransa'nın iki katından daha fazla ve nüfus ile oranladığımızda ABD'nin yaptığı günlük test sayısından yüzde 25 civarı daha fazla.


Başka bir konu ise yoğun bakım yatak sayısı , şimdi sizlere 100.000 kişiye düşen yoğun bakım yatak sayısı istatistiğini paylaşacağım. Statista'da yer alan istatistiklere göre, bazı ülkelerde 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayıları şöyle:


Türkiye-40 / ABD - 34,7 / Almanya - 29,2 / İtalya - 12,5 / Fransa - 11,6 / İspanya - 9,7 / İngiltere - 6,6


Daha fazla istatistik verip sizlerin canınızı sıkmak istemiyorum. Bu yazıdaki tek amacım önlemlerimizi alıp önce Allah'a sonra da devletimize güvenmemiz. Unutmayalım ki bazı sözde medeni Avrupa ülkeleri birbirlerinin maske vb. tıbbi malzemelerine el koyarken bizim devletimiz hem başka ülkelere yardım ediyor hem de PTT aracılığıyla haftalık kişi başı 5 maske ücretsiz vererek sosyal devlet olmanın gereğini yerine getiriyor. Esen kalın...


--- Resul DENİZ