Corona Virus


DSÖ(Dünya Sağlık Örgütü) , sağlık acil durumunu 30.01.2020 tarihinde açıkladı. Bu onun "uluslararası kapsamda bir sağlık acil durumu" olduğunu belirlediği anlamına gelir.

Virüsler canlı varlık olarak kabul edilmez. DNA veya RNA şeklinde genetik materyal içeren küçük yapılardır. Konakçılarının hücrelerine nüfuz eder ve çoğaltma süreçlerini kendilerini çoğaltmak için kullanırlar.


Coronavirüsler doktorlar ve araştırmacılar için bilinmeyen bir virüs ailesi değildir. Hayvanlarda ve insanlarda çeşitli hastalıklara neden olan yüzlerce bilinen korona virüsü vardır. Korona virüsleri, kabuğu elektron mikroskobu altında bir tacı andıran büyük, yuvarlak virüslerdir. Virüse bağlı olarak, coronavirüsler tipik olarak hafif soğuk algınlığı semptomlarına veya ciddi pnömoniye yol açar.


8 Aralık 2019'da, daha önce açıklanamayan bir hastalığın ilk vakaları Çin'in Wuhan şehrinde belgelendi. 31 Aralık'ta Çin, DSÖ'ye resmen bildirildi. O zamanlar 7'si ölümcül tehlike altında olan 27 kişiyi etkileyen yeni bir akciğer hastalığı bildirildi. Bir gün sonra, yeni virüsün kaynağı gibi görünen Wuhan kümes hayvanları ve balık pazarı kapatıldı. Bu arada, ilk olarak gerçekleşen tüm vakaların bu toptan satış pazarına bağlı olduğu doğrulandı. Ancak yeni bir virüs nasıl ortaya çıkabilir ve neden haftalık bir pazarda? Wuhan toptan satış pazarında balık, deniz ürünleri ve kümes hayvanları da dahil olmak üzere çeşitli canlı hayvanlar satılmaktadır. Yeni hastalığın ortaya çıkmasının nedeni, büyük olasılıkla yetersiz hijyenle birlikte hayvanlar ve çiğ et ile yakın temastır.Başlangıçta sadece Çin'de Wuhan çevresindeki alan etkilenirken, kısa süre sonra Çin'de, daha sonra da ulusal sınırların ötesinde ve son olarak da Avrupa'da hastalık vakaları rapor edildi. Artık yeni tip korona virüsünün kişiden kişiye bulaşabileceği açıktır. Korona virüslerinin genel geçişi henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Kesin olan şey SARS ile havadaki damlacık bulutlarının (örneğin öksürme yoluyla) diğer insanların patojeni solumasına neden olmasıdır. Birisi kontamine ellerle bir yüzeye dokunursa, bu yüzeye ve sonra yüzlerine (ağız, burun, gözler) dokunursa, diğer insanlar da enfekte olabilir.


Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, diğer kişilere bulaşma riski yeni coronavirüs ile mevsimsel gripten daha düşük görünmektedir. Şimdiye kadar virüsün yüzeylerde uzun süre hayatta kaldığına dair bir kanıt yoktur. Kuluçka dönemi, yani enfeksiyon ile semptomların ortaya çıkması arasındaki süre çok önemli bir faktördür. İnsanların kuluçka döneminde patojeni zaten geçebilmeleri mümkündür, ancak henüz hastalığın herhangi bir belirtisini fark etmemektedir. DSÖ'ye göre, yeni coronavirüsün kuluçka süresi muhtemelen 2 ila 10 gün arasındadır. Bazı insanlarda, hastalığın neredeyse hiç semptomu olmayan çok hafif bir seyri vardır.


Bir kişi coronavirüsten etkilenirse, ateş, öksürük, nefes darlığı ve genel bir zayıflık hissi gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Şiddetli ise, ciddi solunum problemleri, nefes darlığı ve zatürre oluşabilir. Önemli: Her akciğer semptomu coronavirüsü göstermez. Bununla birlikte, bu semptomlar Çin'e bir yolculuktan sonra veya açıkça etkilenen insanlarla temas ettikten sonra ortaya çıkarsa, dikkat edilmelidir.


Sinan BULUT

https://gesundheit-koerper-seele.com/coronavirus-vorbeugung-ansteckung-behandlung/


1 yorum