BEN DERSİMİ ANLATIR ÇIKARIM…

“Çocuklar ben dersimi anlatır çıkarım, maaşım yatar. Siz ister dinlersiniz ister haytalık yaparsınız…”

Eğitim sistemimizi en iyi açıklayan cümledir sanırım. Cümleyi açmak gerekirse diyor ki “Benim maaşım aylık düzen içinde yatsın ama bir şey öğrenip öğrenmemeniz size kalsın çocuklar.”. Daha da açıkçası “Siz benim umurumun kıyısında köşesinde değilsiniz!”. Ne acıdır ki sonrasında bu öğretmen dediğimiz vatandaşlarımız öğretmenler masasının etrafında kendilerine sıcacık çayları eşlik ederken “Yahu bu Ahmet de dersi hiç dinlemiyor, yetmezmiş gibi sınıftakileri de zıvanadan çıkartıyor.” diye serzenişlerde bulunacak ve diğer meslektaşlarının da onayıyla yanlış giden şeyleri düzeltmeye çalıştığı için takdir toplayacaktır.

Kusura bakmayın sevgili öğretmenim, eğer siz buna öğretmenlik diyorsanız benim yapmak istediğim meslek bu değil. Siz kazanmış olduğunuz bilgilerinizi aktaramamayı tercih ediyorsanız aynı şeye hizmet edemeyiz. Siz bu işe sadece maddi kazanç olarak bakıp bu ülke sınırları içinde kendi şahsi menfaatleriniz doğrultusunda o çocukları sevemezseniz öğretemezsiniz de. Sonrasında bu durumdan şikayetçi olmanız sizi yalnızca antipatik gösterir.


Bu alanla biraz ilgiliyseniz sıkça duymuşsunuzdur PISA Başarısızlığını. Evet Türkiye eğitimde, öğretmede, en önemlisi kendi öğrencisini sevmede başarısız. PISA, öğrencilerin sevilme derecelerini ölçen bir proje değil fakat bunu yaptığım gözlemlere, deneyimlere, içinde olduğum sisteme bağlı kalarak söyleyebilmekteyim. Eminim bunları okurken içiniz buruk bir şekilde siz de onaylayacaksınız bu yazılanları.


“Sevmek zorunda değilsin ama saygı göstermek zorundasın.” zırvalığını iyice yaşam biçimi tarzına getirmiş öğretmenlerim için aslında bu şikayetim. Size saygı göstermek zorunda olan çocuklarınızın sizi sevmemesini önemsemiyor olmanız ne kadar üzücü.


Başarının ilk olarak kendini eleştirmenin zorlu yollarından geçtiğini kavratabilirsek, sevebilirsek, sevilebilirsek öğretebiliriz de.

Ben seviyorum sizi öğretmenlerim, bence siz de başlayabilirsiniz bir yerden.


Kübra ÇAKAR