BCG Matrisi

​Merhabalar Sarmalco okurları, bu blog yazımda sizlere Boston Consulting Group Matrix'ten ( BCG Matrisi-Boston Danışma Grubu Matrisi) bahsedeceğim. ​Bir şirket kurulurken ana amaç başarı yani kâr yapmaktır.Başarılı şirketlerin hemen hemen hepsi bir tesadüf eseri başarılı olmamıştır. Bu şirketlerin başarılı olmasının bir çok sebebi vardır ama en önemli sebep bir çok araştırma yaparak yola çıkmalarıdır. Bu blog yazısında sizlere bu araştırmaların yalnızca birinden bahsedeceğim. Bu araştırmanın adı Boston Danışma Grubu Matrisidir. Bu Matrisi size iki aşamada açıklamaya çalışacağım; Boston Danışma Grubu kimdir? ve Boston Danışma Grubu Matrisi ne işe yarar?

Boston Danışma Grubu Nedir? ​Boston Danışma Grubu 70'li ve 80'li yıllarda ABD'de Fortune 500 listesindeki şirketlerin yaklaşık %50'sine danışmanlık hizmeti veriyordu. Bu yıllarda geliştirmiş olduğu BCG Matrisi ile adeta bir çok holdinge ve büyük şirketlere ilaç gibi geldi. BCG Matrisini kullanan şirketler pazarı daha iyi analiz etmeye başladı ve rakiplerine karşı üstünlük elde ettiler. Boston Danışma Grubu bu yıllarda geliştirmiş olduğu BCG Matrisi ile adeta bir patlama yaşadı ve günümüzde de başarılı işler yapmaktadır

BCG Matrisi Ne İşe Yarar?


​Bu matrisin amacı maliyetleri minimize etmek ve doğru yatırımlar yapmaktır. Matriste iki önemli husus vardır: Pazar Büyüme Hızı ve Göreceli Pazar Payı. Pazar Büyüme Hızı, bir önceki yıla göre satışların artış oranı iken Göreceli Pazar Payı, şirketin rakiplerine karşı piyasadaki payıdır. Matriste 4 farklı sembol vardır: Yıldızlar, İnekler, Belirsizler, Köpekler.

Yıldızlar ​Pazarın büyüme hızı yüksek ve şirketin en yakın rakiplerine göre pazar payı da yüksekse şirkete kazandığını bu işe yatırım yapması ve pazardaki durumunu güçlendirmesi önerilir. Yani, bu bölgede yer alan şirket veya markalara yapılacak stratejik yönlendirme büyüme stratejisi şeklinde olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır; bir süre sonra pazardaki büyüme hızı azalacaktır, bu durumda yıldız ineğe dönüşür ve stratejiler buna göre yeniden kurgulanır.

İnekler ​Pazarın büyüme hızı düşük ve şirketin pazar payı oldukça yüksekse bu iş muhtemelen şirkete sıcak para akışı sağlamaktadır. Zaten bu alanın “inek” olarak adlandırılmasının nedeni düzenli akış (süt) sağlanmasından gelmektedir. Bu pazarın aşırı büyümesi beklenmemeli ve buradan kazanılan paraların yıldızlara aktarılması önerilir. Defansif bir pazarlama stratejisi gerekir yani sahip olunan pazar korunmalıdır. İneklerin pazar payı belirli bir süre sonra yeni rakiplerin sektöre girmesiyle birlikte azalır ve inek köpeğe dönüşür.

Köpekler ​Pazarın büyüme hızı ve şirketin pazar payı da düşükse; bu bölgedeki işletmeler sıkıntılı yani köpek olarak adlandırılır. Hepinizin bildiği üzere, büyüme hızının düşük olduğu pazarlarda rekabet derecesi oldukça şiddetli iken, bu bölgede yer alan işletmelerin nakit bulma ihtimali de düşük olduğu için bu şirketin satılması veya kapatılması önerilir.


Belirsizler ​Pazar payımız düşük ve şirketin/markanın bulunduğu pazar hızla büyüyorsa bu bölgede bazı belirsizlikler olması muhtemeldir. Bu gibi durumlarda genelde rekabet şiddetli değildir ve şirketler iki olası seçenekle karşılaşabilecektir: Eğer, şirket pazar payını artırılabilirse bu belirsiz iş, yıldıza terfi eder. Ama pazardaki rakipler bunu başarırsa ve şirketi egale ederse; belirsizlikler köpeğe dönüşür. ​Bu blog yazımızda siz değerli Sarmalco okurlarına Boston Consulting Group Matrix'ten(BCG Matrisi- Boston Danışma Grubu Matrisi) bahsetmiş olduk. Umarım bu blog yazısı sizlere faydalı olmuştur. Esen kalın...